Co w książce kulinarnej ukryte

Całe życie kupowałam, czytałam i kolekcjonowałam książki o gotowaniu, smakach małych i dużych ojczyzn, ciekawostkach kulinarnych i anegdotach kulinarnych. Dzisiaj chcę do nich wrócić i odkryć to co przez lata było zakryte.

Wpis

piątek, 31 grudnia 2010

Jałowiec

Jałowiec

 

Jałowiec to iglasty krzew, wiecznie zielony. Owoce jałowca dojrzewają dopiero w drugim roku i wówczas ciemnieją. Dojrzałe owoce mają słodki smak, tzw. leśny, czyli przypominający rozgrzaną igłę sosnową. W ustach pozostawiają uczucie lekkiego palenia.

Jałowiec kupujemy w całości, pamiętając, że owoce powinny być czarne, z lekkim nalotem popielato-niebieskim, pomarszczone, ale jeszcze jędrne. Trzeba sprawdzić, czy nie ma na nich śladów pleśni. Zmielone owoce mają barwępurpurowo-czerwoną z widocznym brązowym miąższem.

Jałowcem przede wszystkim aromatyzujemy dziczyznę. Spróbujmy dodać kilka jagódek do bigosu i innych dań z kapusty kwaszonej. Nie tylko uszlachetniają smak, ale co ważne, zmniejszają przykry zapach, wydzielany podczas gotowania. W tym samym celu stosujemy je też do kalafiorów.

Groch, fasola, soja i soczewica doprawione jałowcem nie wywołuja wzdęć i innych przykrych objawów przewodu pokarmowego. Słowem ułatwia trawienie. Dlatego jest doskonałym dodatkiem do wszystkich tłustych mięs.

Gałązke z krzewu jałowcowego, podobnie jak gałązke oregano, warto położyć na dogasającym żarze w chwili, gdy na ruszcie układamy kotlety.

Z jałowcem nie można jednak przesadzać. Duże dawki mogą drażnić nerki i przewody moczowe. Kobiety ciężarne muszą go wykreślić ze swojego jadłospisu. 

 

SOS JAŁOWCOWY

1 łyżka masła

łyżka mąki

szklanka bulionu

kilka łyżek czerwonego półsłodkiego mleka

szczypta mielonego jałowca

sól, pieprz

Mąkę zarumienić na suchej patelni, aż uzyska jasnobrązowy kolor. Dodać masło. Gdy się stopi, wlewać chłodny rosół, stale energicznie mieszając. Gdy zgęstnieje, zdjąć z ognia, doprawić jałowcem, solą i pieprzem. Podawać do dziczyzny, ale także do wędlin i pieczonych mięs ciemnych podawanych na zimno. 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
wrotka_online
Czas publikacji:
piątek, 31 grudnia 2010 08:11

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Durszlak.pl Top blogi Odszukaj.com - przepisy kulinarne Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i blogi free counters